Twitter'da Türkçe reklam verme (bireysel)

Sosyal medya reklamcılığı ürün ve hizmetlerinizin tanıtımında sunduğu hedefleme seçenekleriyle güzel sonuçlar almanıza yardımcı olabiliyor. Hiç şüphesiz sosyal medyada da en iyi hedefleme yapılabilen kanallardan biri  Twitter. Dünyanın bir çok ülkesinden reklam verenler tarafından yoğun olarak kullanılıyor olsa da maalesef Türkçe şu an için Twitter'ın bireysel reklam verenler için desteklediği diller arasında değil. Twitter'da reklam vermek istediğinizde Twitter kullandığınız dili yazılımsal olarak farkederek reklamınızı hemen yayından kaldırıyor. Twitter'da Türkçe reklam verebilmek için ülkedeki partner şirketleri kullanmanız gerekiyor. Bireysel olarak reklam verenler için de minimum reklam bütçelerinin çok yüksek olması nedeniyle partner şirketleri kullanmak uygun bir seçenek değil. Ben de bir yazı dizisiyle fazla zorlamadan Twitter'da bireysel olarak nasıl Türkçe reklam verebileceğinizi anlatacağım. Tam bir hacking olmasa da biraz arka kapıdan dolaşacağız baştan uyarayım. Bu arada burdaki yazı temel anlamda reklamcılı bilgisine sahip olduğunuz düşünülerek hazırlanmıştır. 0'dan Twitter'da reklam vermeyi anlatmak yerine daha önce Türkçe reklam verip başaramayanları hedefledim. Bir sonraki yazımda da "Targeted Audience" ile nasıl doğru hedefleme yapılacağını anlatmayı planlıyorum. Yeni yazıları kaçırmamak için RSS adresimi takip edebilirsiniz. 
 
 
Twitter'ın 2021 Mayıs itibariyle desteklediği diller şöyle;
Gelelim bu sınırlamanın nasıl aşılabileceğini anlatmaya. Bu arada Twitter olmazsa diğer sosyal medya kanallarında reklam veririz diyenler olursa baştan söyleyeyim Twitter'daki hedefleme imkanları maalesef diğer reklam kanallarında yok. Özellikle bir hesabın takipçilerine ya da belirli çok spesifik koşulu taşıyanlara (misal ismi Ahmet olanlar) reklam verme olanağını diğer sosyal medya kanalları vermiyor. Yazının çok uzamaması için bunu ikinci bölüme bıraktım.
 
Twitter'da Türkçe reklam vermenin şimdilik 2 yolu bulunuyor.
 
1. Yol (Twitter Cards Özelliği)
Twitter ve diğer bir çok iletişim aracı internet üzerinde bir link paylaştığınızda linkin kaynağına giderek sayfayı tarar ve sayfadaki meta etiketleri üzerinden içeriğin bir özetini çıkarırlar. Bu iş için de daha çok Open Graph teknolojisi kullanılır. Twitter Open Graph meta etiketlerine ek olarak kendi bir kaç meta etiketini tanımlamıştır. Buradan Twitter'ın desteklediği kart etiketlerine ulaşabilirsiniz.
Yapmanız gereken sayfanızdaki title, description etiketlerini Türkçe girip güzel bir imajla içeriğinizi girmek. Bir sonraki adımda reklam verirken link paylaştığınızda twitter adeta bir içerik gibi bunu çekip akışta gösteriyor olacak.
 
Öncelikle paylaşacağınız linki bu adresten test ediyoruz. 
Not: K
ampanya oluşturma gibi basit adımları yazıyı uzatmamak adına atlıyorum.
 
Ben kendi sitemdeki bir sayfayı gireceğim https://quikmotion.com/tr/howitworks
Bu aşamada Tweet'imizi oluşturacağız, metin alanına Türkçe ifade girerseniz Twitter otomatik olarak reklamınızı engeller. Bir şey yazmayarak ya da emoji kullanarak Tweet'imizi oluşturabiliriz. Promoted seçeneğinin aktif olmasına dikkat edelim.
 
 

 
Dada sonra Ad-group detaylarında "Edit Creatives" 
 

Açılan yeni sayfadan en alta gelerek, promoted tweets'i seçiyoruz
 

Buradan biraz önce girdiğimiz en üstteki tweetimizi seçiyoruz. Reklamımız Türkçe metin barındırmadığı için onaylanacak ve yayına girecektir.
 
Süresi dolduğu için durduğum yayına girmiş reklamlarımı görebilirsiniz.
 

 
2.Yol (Meda oluşturma)
 
İlk olarak tweet composer'dan medya yüklemeyi seçiyoruz ve Türkçe hazırladığımız MP4 dosyasını yüklüyoruz.

 
Bu aşamada formun hiç bir yerinde Türkçe ifade girmemeye dikkat edin. Emoji kullanabilir, boş bırakabilir ya da İngilizce ifadeler kullanabilirsiniz. Videomuzun kendisi Türkçe olduğu için çok farketmeyecektir.
 

 
Daha sonra yine bir önceki yöntemde olduğu gibi "Edit Creatives' seçeneğinden ilgili tweetlerimizi seçiyoruz. Promoted Tweets'in seçili olmasına dikkat edelim.

 
Reklamınız yine direkt yayına geçecektir.
 
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yorum ekle

Loading