Mahalle kasabının BigData yatırımı, BigData örnekleri serisi 2

İki yıl kadar önce bu yazı ile bulduğum güzel BigData örneklerini blog'umdan paylaşacığımı söylemiştim. Aradan geçen sürede gerek yeteri kadar örnek bulamamam gerekse zaman ayıramam nedeniyle seri devam edememişti. Bu aralar BigData ile daha fazla örnek okumam ve yeni aldığım Büyük Veri İş Başında kitabı nedeniyle seriye devam etme kararı aldım. Serinin ikinici yazısı olarak da İngiltere'deki bir kasabın başarı hikayesini sizinle paylaşıyorum. Bizim şirket bigdata avantajlarından yararlanamayacak kadar küçük diyorsanız İngiltere’deki bu kasabın nasıl kullandığına bir bakın :)


Pendleton & Son isimli kasabımız, bir danışman firma ile anlaşıyor. Vitrin sunumu ve promosyonların etkisini ölçmek için dükkan penceresine sensörler yerleştiriyor. Dükkanın önünden kaç kişi geçtiğini, kaç kişinin vitrine bakmak için durduğunu, kaçının içeri girdiğini loglayarak başıyorlar. Dükkanın önünden geçen insanların akıllı cihaz bilgilerini de alıyorlar (android, ios, apple, samsung mac adresine kadar).

İlk tespit dükkan kapalı olduğu akşam 21.00 saatlerinde dışarda ciddi insan akışının tespiti oluyor, çalışma saatlerini değiştiriyorlar. Araştırıp, bu insanların bara gidip gelenler olduğunu belirliyorlar ve bu insanlara yönelik sosisli sandviç ve burger satmaya başlıyorlar, satışlar yürüyor tabii :).

Google trend ve hava durumu raporlarını inceleyerek hava durumuna özel teklifler sunmaya başlıyorlar. Ayrıca daha çok ilgi çeken vitrin yazılarını tespit edip ona göre teklifler sunuyorlar. Sonuç tabi müşteri sayısı ve gelir artışı olarak direkt kendini gösteriyor.

Not: Bunun big data tarafı nerede diye soranlar olabilir. Açıklayalım; ilk olarak ilgili sensörlerden gelen anlık verinin tutulması ve analizi bu konuda uzmanlaşmış bir şirket veya uzman kişiler tarafından kaydedilmesi akabinde ve detayında da analiz edilmesi gerekiyor. Doğal olarak da birkaç günlük data da bile bir kaç bilgisayarın altından kalkamayacağı bir veri büyüklüğü ve anlık veri trafiği oluşuyor. Elde edilen veriden de yine analiz tarafında bigdata analizleri sırasında sıkça kullanılan program ve algoritmalar kullanılıyor.
Yorum ekle

Loading