Küçük iyileştirmelere devam ederek büyük sonuçlar elde etme.

Daha önce şurdaki blog mesajımda da değindiğim "Atomik Alışkanlıklar" kitabında iş dünyasından akademik çalışmalara kadar bir çok alanda faydalı olabilecek güzel bir örnekten bahsediliyor. Kitabı okumaya vakit bulamayacaklar için bir iki dakikalık bir yazı ile detayları sizinle paylaşmak istedim.

Hikayemizde Büyük Britanya Bisiklet takımının yaşadıkları anlatılmakta. 1908 yılından beri Olimpiyat Oyunlarına katılan takım genellikle vasat altı bir performans sergilemekteymiş. Takımın hali o kadar kötüymüş ki bisiklet üreticileri satışları düşürdüğü için İngiliz takımına ekipman bile vermek istemiyorlarmış. 2003 yılında takımın performans direktörlüğüne getirilen Dave Brailsford kendisinin marjinal faydalar olarak adlandırdığı “iş süreçlerini en ufak parçalara ayrılarak mümkün olan en ufak iyileştirmeleri yapma” felsefesiyle işe koyuluyor. 

Bisiklet selelerinin daha rahatlatılmasından, bisikletlerin daha iyi bir tutuş sergilemesi için tekerleklere alkol sürülmesine kadar bir sürü küçük iyileştirmeyi takıma uyguluyorlar. Sürekli iyileştirebilecek konu arayışında olan ekip, takım kamyonunun içini beyaza boyayıp en ufak toz parçalarını bile görerek önlem almaya kadar işi götürüyor. Sonuçlar ise 5 yıl içinde gelmeye başlıyor. 2008 Pekin olimpiyatlarında altın madalyaların %60’ını kazanıyorlar. 4 yıl sonra Olimpiyat Oyunlarını kendi ülkelerine getiren ekip 9 olimpiyat 7 dünya rekoru kırıyor. Ekipten Bradley Wiggins ise Fransa bisiklet turunu kazandığı gibi 6 yıl boyunca 5 kez bu zafere İngiliz bisikletçiler imza atıyorlar. 

Hayatınızda her gün %1'lik bir iyileştirme bile yapsanız 1 yılın sonunda şu ankinden 37 kat daha iyi bir halde olabilirsiniz.

Küçük değişikleri önemli olmadığı için es geçeriz ama aslında başarıyı tayin eden onlardır. Başarı büyük hedeflere sahip olmaktan çok süreçler üzerine yaptığınız yatırımlarla gelir zira bir bisiklet yarışmasında herkesin hedefi şampiyon olmaktır ancak süreçlerini iyileştirenler bu hedefe her zaman daha yakın olurlar. 

Bu örnek kendi işim ve hayatımla ilgili bana bir çok fikir verdi umarım sizlere de katkısı olur. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

 

 

 

 

Yorum ekle

Loading