Sql Server LocalDB tanıtımı

 

 
Microsoft bir kaç hafta kadar önce SQL Server Denali CTP3’ün duyurusunu yaptı ve yeni sürümle birlikte Sql Server Express’e developer ihtiyaçları gözetilerek yeni bir ekleme yapıldığını duyurdu. LocalDB olarak adlandırılan bu ekleme ile developerlar geliştirme yaptıkları makinalara bütün bir sql server örneği (instance) yükleme zahmetinden kurtulabilecekler.

Bilindiği gibi Sql Server Express, ücretli Sql Server versiyonlarının çeşitli limitlerle sınırlandırılmış bir versiyonu ancak bu sürüm diğer ücretli versiyonlar ile tamamen uyumlu çalışmakta. Öyleki gerekli lisans anahtarlarıyla bile Sql Server’inizi daha üst versiyonlara taşıyabiliyor ve limitleri kaldırabiliyorsunuz. Bu imkan aynı zamanda developerların geliştirme yaptıkları makinaların sistem kaynaklarını sql server’a ayırma problemi ile birlikte geliyordu. LocalDB ile Microsoft, Sql Server'a API seviyesinde uyumluluk getirerek bu kaynak problemini ortadan kaldırmak adına yeni bir yaklaşım getirmiş oldu.

LocalDB hakkında bazı bilgiler.

1) LocalDB, diğer Sql Server versiyonları gibi sqlsevr.exe’yi kullanmaya devam ediyor. Uygulama Sql Server’da olduğu gibi bütün client side provider’ları ile çalışabilmekte (ado.net,odbc v.s.).

2) Windows Servisi olarak değil Proses(Process) olarak çalışmakta (servis olarakta çalıştırılabiliyor), bağlantının kopması ile birlikte bir kaç dakika içinde kendi kendini kapatmakta.

3) AttachDbFileName Property’si ile veritabanı dosyanızı spesifik bir konuma koyma imkanı sağlıyor.

4) Veritabanı servisleri bulunmamakta.

5) Şu an için LocalDb kurmak için Sql Serrver Expres kurup LocalDb özelliğini seçmelisiniz ancak daha sonra bu zorunluluk daha sonra ortadan kaldırılacak.

Kaynaklar

 

Yorum ekle

Loading