Nasıl güzel alan adları bulabilirim?


    Bildiğiniz üzere piyasada şu an “boşta, anlamlı ve kullanışlı olan aynı zamanda tek kelimeden oluşan” alan adı bulmanız imkânsız. Bunların çoğu yıllar öncesinden ya proje sahipleri ya da  alan adı ticareti ilen uğraşanlar(domainer) tarafından alınmış durumda. Bu durumda sizin yapabileceğiniz en basit şey aynı kelimeyi içeren ve insanların duyduklarında çok rahat akıllarında tutabilecekleri  iki kelimeden oluşan alan adları satın almak. Örnek vermek gerekirse sistem.com adresi doluysa hizlisistem.com, ucuzsistem.com, sessizsistem.com gibi alan adlarına yönelmek. Burada anlatacağım yöntemde işte tam bununla ilgili.  Teker teker elle bu alan adlarının boş olup olmadığını öğrenmenin ne kadar zor olabileceğinin farkındasınızdır. Birde birkaç alanda birden arama yaptığınızda alan adı arama işlemi sizin için saatler alabilmekte.  İlk defa geçen yıl keşfettiğim ve bu tarz alan adlarını bulmak için adeta biçilmiş kaftan olan bir site olan “makewords.com” u tanıtarak yazımıza devam edelim.    Makewords.com aslen İngilizce bir site olmasına rağmen İngilizce bilmeyen bir kişinin de rahatlıkla anlayabileceği ve kullanabileceği bir ara yüze sahip. Sitede arama yapanların kullanması gereken sadece birkaç bölüm bulunmakta. Eğer İngilizce alan adı arıyorsanız site size aynı zamanda çeşitli kalıplar sunarak işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Bu site aracılığıyla bulduğum birkaç domaini güzel meblağlara daha önce sattığımı da belirtmeden geçmek olmaz .  Sitenin kullanımına ve ekran görüntülerine geçmeden önce elimizde olması gereken bir liste yaparsak sanırım işlerimiz çok daha kolay olacak. Yazımın başında belirttiğim sistem.com örneğine dikkatle bakarsanız  “sistem” kelimesine ön ek olarak kullandığım bütün kelimeler “sıfat”, korkmayın amacım öss’ye hazırlık dersi vermek değil. Kendi oluşturacağınız diğer listelerde fikir sahibi olmanız amacıyla söyledim. Gelin o zaman Türkçede sık kullanılan bazı sıfatlarla kendimize güzel bir liste yapalım.

hizli sessiz ucuz bedava buyuk uzman kolay zevkli dev jet komik aktif gizli ferah yeni ilk tek guzel super sicak genc temiz zeki eksiksiz sert

    Listemize birçok sıfat eklenmesi mümkün fakat sonuçlarımızı küçültmek amacıyla sadece bunları ekledim. Kendinize özel bir liste oluşturabilirsiniz.

Gelelim sitemizi kullanmaya; ilk ekran görüntümüz ve yapmanız gerekenler özetle şöyle.

http://www.makewords.comGerekli alana “sistem” yazarak yandaki “GO” butonuna basarak devam ediyoruz.

Eğer İngilizce alan adı arasaydık sitenin bize verdiği şablonları kullanabilirdik ancak Türkçe arayacağımız için yukarıdaki açılır liste kutusunda “My Affixes” seçeneği seçiyoruz.

Altta açılan yazı alanına yukarda verdiğim listeyi yazıp tekrar ilk bastığımız “GO” butonuna basıyoruz.
Site hem önek hem de sonek olarak verdiğiniz kelimelere göre arama yapıyor. Türkçede sıfatların kelimeden önce kullanılmasından dolayı bizim soneklere bakmamıza gerek yok. “sistem” ile yaptığımız aramada bulduğumuz uygun domainler şöyle.

buyuksistem.com
eksiksizsistem.com
ferahsistem.com
guzelsistem.com
sertsistem.com
sessizsistem.com
temizsistem.com

zevklisistem.com

sesizsistem.com ve temizsistem.com  alan adları alınmak için bence oldukça uygun şimdi kendi isteğiniz türde alan adları için arama yapmak size kalıyor.

Türkçe dil yapısını düşünerek burada verdiğim bu basit örneği geliştirerek kendinize oldukça güzel domainler bulabileceğiniz kanısındayım herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bana ilebilirsiniz.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur varsa sorularını ve eleştirilerinizi bekliyorum, herkese iyi çalışmalar…

Pingbacks and trackbacks (2)+

Yorum ekle

Loading