İngilizce Domain Blogları 1#

    Beni eskiden tanıyan arkadaşlarım büyük ihtimalle alan adı konusunda yazılar yazdığımı gördüklerinde şaşıracaklardır. Eski web günlüğümde daha çok programlama ve teknoloji dünyası hakkında yazılar yazıyordum. Eski formatında özellikle ilgi çekici içerik bulmak bazen gayet sıkıcı ve yorucu olabiliyordu. Yeni web günlüğümde daha çok o an için üzerinde çalışmakta olduğum konular ya da gün içerisinde şans eseri karşılaştığım ilginç konular üzerine yazmayı düşünüyorum.

   Yazımın başında belirttiğim gibi bu aralar alan adı piyasası üzerine çalışmaktayım ve tahmin edeceğiniz gibi bu piyasayı takip etmenin en iyi yollarından biri daha önce aynı yollardan geçmiş, piyasayı iyi bilenlerin çalışmalarını takip etmek. Her ne kadar Türkiye’de de alan adı konusunda yayınlanan günlükler varsa da ben piyasaya direkt ihracat kökenli baktığım için yabancı web günlüklerini takip etme kararı aldım. Özenli bir çalışmadan sonra derlediğim listemdeki günlüklerin en iyilerini sizler için tanıtmaya karar verdim. Üç farklı yazı halinde yayınlamayı düşündüğüm serininin ilk bölümünde üç büyük web günlüğünü sizlere tanıtacağım.

DotWeekly Jamie Zoch (Yofie)
   

    Piyasadaki en güncel alım satım bilgilerinin bulunduğu aynı zamanda içerik açısından benim en iyi bulduğum günlük, bir dnforum üyesi olan Jamie Zoch’un günlüğü.
Zoch’un günlüğünün diğer günlüklerden en büyük farklılıklarından biri piyasa jargonuyla konuşmaması. Daha çok kendi başından geçmiş iyi ve kötü olayları samimiyetle anlatması ve satış deneyimlerini günlüğünde okuyucularla çekinmeden paylaşıyor olması günlüğün en büyük artısı. Hemen hemen her gün güncellen günlüğü şiddetle tavsiye etmenizi öneririm. Basit ve akıcı bir dil kullanmış olan Zoch’un günlüğündeki tüm konuları okumanızda oldukça fayda var…


http://www.dotweekly.com

DnXpert

2007 yılının ekim ayında açılmış olan DnXpert.Com (Domain Name Expert) özellikle piyasaya yeni giren domainer(alan adcıları :)) için bulunmaz kaynaklardan birisi olduğu kanısındayım. Şu an için 62 sayfa olan günlük 300 civarında yazıya sahip. Bu yazılardan özellikle günlük ilk açıldığından yazılanlar diğerlerine nazaran daha kaliteliler, günlüğün bir çok yerinde yazar tarafından bulunmuş olan boştaki ve düşmüş domainler dikkate değer. DnExpert daha önce yapılmayanı yapmış ve piyasadaki parking ve alan adı satış sitelerinin incelemelerini de sunmuş, ilgilenecek arkadaşlara özellikle günlüğün ilk yazılarını özenle okumalarını tavsiye ederim.

http://www.dnxpert.com

TheDomains.Com

Genellikle domain piyasası rakamları ve sektör istatistikleri hakkında bilgi veren bir günlük olan thedomains.com ilgimi çekmiş olan diğer bir günlük. Büyük satış sitelerindeki son alan adı satışları ve fiyatları hakkında güncel bilgileri alabileceğiniz günlük aynı zamanda teknoloji dünyasından ve reklam sektöründen haberlerde barındırmakta. Piyasansın büyük aktörleri ve bağlantıları hakkında bilgi elde edebileceğiniz günlükte yaklaşık 30 sayfa ve 300 post bulunmakta.

http://www.thedomains.com

Serinin diğer yazılarında yine birçok kaliteli günlüğü tanıtmaya çalışacağım diğer yazılarda görüşmek üzere…

Yazının ikinci kısmını okumak için buraya bakınız
http://www.aokocax.net/post/Ingilizce-Domain-Bloglarc4b1-2.aspx
   

Yorum ekle

Loading