Alan adı piyasasının en ünlü 10 ismi. 3#

Yaklaşık bir haftadır yoğun iş temposu nedeniyle yazmaya bir türlü fırsat bulamıyordum. Neyse ki bugün itibariyle işleri biraz boşaltabildim.
Domain dünyasının en ünlü isimlerini tanıttığım iki yazımın ardından bugünde kalan dört isim hakkında biraz bilgi vererek seriyi sonlandıracağım.


Ron Jackson (dnjournal.com ‘un kurucusu ve editörü)

İş hayatına bir radyoda haber sorumlusu olarak başladı, Bob Parsons gibi Vietnam savaşında orduda yer alan ve burada da benzer bir görev alan Ron işinde iyice uzmanlaştı. Kariyerinin ilerleyen zamanlarında bir müzik marketi açmayı düşünen Ron 1997 yılında musicparadise.com’u alarak internet ticareti ve domain sektörüne adım attı. İnternet üzerindeki alış verişlerin giderek büyüdüğünü görerek 2003 yılında dnjournali kurmaya karar verdi. Sektördeki en güncel alım satım bilgilerini bulabildiğiniz sitede aynı zamanda haberler ve makalelerde bulunmakta. Hiç şüphesiz dnjournal.com çoğu domainer için domain dünyasının wall street journal’ı olarak kabul edilmekte. Adreslerden Ron ve dnjournal hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.dnjournal.com

http://www.webpublishingblog.com/interview-with-the-ron-jackson-the-editor-of-dnjournalcom.htm

Monte Cahn (Domain Systems Inc. CEO)

Alan adı sektörünün en tanınan  kayıt şirketlerinden biri olan moniker.com’u da içinde barındıran Domain System Inc.CEO su olan Monte 1996 yılında domain alım satımına başladı. Sektörün ilk bir milyon dolar üstü satışı olan wallstreet.com ile ün kazandı. Yine 1999 yılında autos.com’u 2 milyon doların üstünde satarak bu barajı geçen ilk kişi oldu. Piyasanın ilk domain değer analiz programlarından birinin de sahibi olan Monte’nin   webmasterradio.fm adresli online radyosuda bulunmakta.

http://www.moniker.com

Chris Chena (Chena Ventures Kurucusu ve Başkanı)
Bütün dünya İngilizce alan adlarına yatırım yaparken Paraguaylı bir yatırımcı olarak İspanyolca alan adlarına yönelen Chena kısa sürede bu piyasanın en dominant aktörlerinden biri haline geldi. Clasificados.com, amistad.com ve Paraguay.com gibi oldukça jenerik adreslerinde sahibi olan Chena 2007 yılında Paraguay’ın ünlü tv kanallarından biri olan Chanel 13 ünde %80 hissesini satın aldı. Şu ab IDN piyasasının da en ünlü aktörlerinden biri olarak ta kabul edilmekte.

http://www.chena.com/index.php

Ron James (namepros.com'un Kurucusu)
Adam Dicker gibi alan adı forumuyla ün kazanmış olan bir diğer domainerimizda Ron James. 2002 yılında kişisel domainlerini satmak için geliştirdiği php tabanlı bir yazılım olan www.domainsellerpro.com ile sektöre girdi. Bugün alan adı forumları arasında en tanınmışlarından biri olan namepros’u 2003 yılında kurdu. Kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman ününü kaybetmeyen namepros, dnforumun aksine ücretsiz olmasından dolayı bugün sektörün en büyük alan adı forumu olarak bilinmekte. Aynı zamanda kendiside bir alım satımcı olan Ron 1997 yılından bu yana bu işi yapmakta.

http://www.domainingblog.com/2005/11/qa-with-ron-james-of-namepros-and.html

http://www.namepros.com

Sektördeki ünlü aktörleri bir nebze olarak tanıtmak istediğim yazımın sonuna geldik. Umarım herkes için yararlı bir yazı olmuştur.
Kaynaklar

http://logistiklabs.blogspot.com/2007/12/20-most-influential-people-in-domain.html
http://www.dnjournal.com

Yorum ekle

Loading