Alan adı piyasasının en ünlü 10 ismi. 2#

Bob Parsons, Tim Schumacher ve Adam Dicker’i tanıttığımız ilk yazımızın ardından alan adı piyasasındaki diğer önemli aktörlere yazımıza devam ediyoruz.

 

Rick Latona

rlatona

Nerdeyse internetin ilk kuruluşundan bu yana sektörün içinde olan bir isimdir. Sahip olduğu siteler toplamda günlük beş milyondan fazla tekil ziyaretçi almaktadır. 10 binin üzerinde .com uzantılı alan adını elinde bulunduran Latona sektörün önde gelen isimlerindendir. Alan adınızı rehine bırakarak ödünç borç alabileceğiniz DigiPawn adlı sitenin kurucusudur. Bu gibi birçok değişik yatırıma imza atmış olan Rick’in ismini her geçen gün yeni bir büyük alan adını satışında sıklıkla duymaktayız. Adeta tek başına bir alan adı alım satımı şirketi gibi çalışmakta olan Rick hakkında detaylı bilgiye kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.ricklatona.com/

 

 

Dr. Kevin Ham

kham

Aslen 37 yaşında Koreli bir doktor olan Kevin, alan adı sektörünün büyük cazibesine görerek esas mesleğini bırakarak sektöre girmiştir. Bugünlerde yaklaşık olarak 300 bine yakın alan adını elinde bulunduran Kevin genel olarak typo domain adı verilen yanlış yazımlardan girilen internet siteleri üzerine uzmanlaşmıştır. Geçen yıllarda .cm (Kamerun) uzantısı için bir anlaşma yapmış ve bu yolla .com alan adını yanlışlıkla .cm olarak giren bir çok internet kullanıcısına kendi sitesindeki reklamları göstererek büyük gelir elde etmiştir. Yıllık kazancının 70 milyon dolar civarında olduğu düşünülmektedir. Kendisi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.dnjournal.com/cover/2008/may.htm

Rick Schwartz

k

İlk alan adı olan lipservice.com ‘u  1995 yılında 100 dolara alarak sektöre girmiştir. 7 yıl sonra Men.Com adresini 1.32 Milyon dolara satarak dünya çapında ün kazanmıştır. Alan adı alım satımın en öncü isimlerindendir. Esas uzmanlığı ise web sitesi trafiği ve değerlendirilmesidir. Type-in alan adlarının değerini fark eden ilk yatırımcılardan biridir. T.R.A.F.F.I.C olarak adlandırılan alan adları piyasasının en önemli sektör toplantılarının yapımcısı olarakta tanınır. Şu an için elinde tuttuğu alan adlarından bazıları ise şunlardır Candy.com, Property.com, Properties.com.  Rick hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

 

http://www.ricksblog.com/about.html

Yorum ekle

Loading