Alan adı değeri tahmin etme yöntemleri

alan adı

    Alan adı alım satımı ile uğraşanların karşı karşıya kaldıkları problemlerden başlıcalarından biride mutlaka alan adı fiyatlandırma konusundaki belirsizliklerdir. Özellikle “.com” ve “.org” uzantısına sahip alan adları ilk kez satışa konu olduklarında problem daha güç hale gelmemektedir. İstisnaları olmakla birlikte genel kanı olarak “.net” uzantılı alan adları “.com” hallerinin 1/20 si gibi değer almakta, tabi burdada ön koşul ".com" halinin daha önceden satışa konu olmuş olması. Her ne kadar alan adları hakkında kafamızda az çok bir fiyat oluşsa da her alıcı veya satıcı alan adının fiyatlandırması hakkında yardıma ihtiyaç duymaktadır. Aslında fiyat belirlemede benim burada saydıklarımdan çok daha fazla metot var oluyor olsa da bu yazıda anlatılanların aklınızdaki birçok soru işaretini gidereceği kanısındayım.

    Daha önce rastladığım bir yazıda, alan adı fiyatlandırmanın meteoroloji tahminlerine benzediğini okumuştum. Yazıya göre her ne kadar meteoroloji tahminleri genellikle yanlışta çıksa ister istemez haberlere mutlaka önem veririz. Hem burada öğreneceğiniz yöntemler hem de forumlardan alacağınız cevapları bir nevi meteoroloji raporlarına benzetebilirsiniz. Başlık olarak özellikle "tahmin etmeyi" tercih etmemin sebebide buradan kaynaklanıyor. Şayet hesaplama yöntemleri demek gayet cesur bir yaklaşım olacaktı. Nihayetinde bir alan adının gerçek fiyatının onun için en çok parayı gözden çıkarabilenden başka kimse bilemez. İşin püf noktasıda işte burada yatıyor. Alan adının fiyatı doğru piyasada çok daha farklı olacaktır, daha sonra doğru piyasaya nasıl ulaşılacağı hakkında bir yazıda yazmak istiyorum ama konunu dağılmaması için şimdilik burada değinmeyeceğim.  Yazının teknik detaylarına girmeden son olarak alan adın kimin tarafından satın alındığının fiyat belirlemede bir diğer önemli etken olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bir alan adı eğer başka bir satıcı tarafından satın alınıyorsa bu alan adı için projesi olan birine satıldığından daha az bir fiyata satılacaktır. Fiyatlandırma için bu kadar soyut örnek verdikten sonra biraz somut yöntemlere geçelim.


1)Daha önce satılmış olan alan adları üzerinde araştırma yapmak.

Elinizdeki alan adının içeriğindeki anahtar kelimelerden yola çıkarak fiyat hakkında yakın sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin “ankaraemlak.com” adresinin fiyatı aşağı yukarı “izmiremlak.com” adresi ile yakın olacaktır. Bunun yanında redhosting, bluehosting gibi iki kelimeli domainler için yine bu yöntemi kullanabilirsiniz.
Pek çoğunuzun peki bu listeye nasıl ulaşabiliriz dediğinizi duyabiliyorum bu verdiğim adreslerden daha önce internet üzerinde satımı yapılmış olan birçok domain hakkında bilgi toplayabilir, anahtar kelimelerinizi ve kriterlerinizi belirterek arama yapabilirsiniz.
http://www.namebio.com/
http://www.domainpreise.org/

Yine bu adrestende excel formatında büyük bir satış listesini görebilirsiniz.
http://rapidshare.de/files/39366060/satilmis.xls.html

2) Otomatik botları kullanmak.
Yine bir diğer değerlendirme yöntemide insanlar tarafından hazırlanmış botları kullanmaktır.  Her ne kadar farklı algoritmalara sahip olsalar ve farklı sonuçlar gösterseler de bir alan adının değerini belirlemede size yardımcı olabilmektedirler. Liste bundan çok daha geniş ama benim yoğun olarak kullandığım botları sizlerle paylaşıyorum. İlerleyen zamanlarda bu listeyi güncelleyebilirim.

BOT  yardımıyla fiyat belirleme siteleri
http://www.estibot.com/
http://www.dn48.com/ //özellikle karakter alan adları için
--
http://www.domainscore.com/
http://www.dnscoop.com/  //bazen uçuk sonuçlara imza atabiliyor yinede  dikkate değer istatiki bilgiler elde edebilirsiniz.


3) Karakter alan adları için kısaltmalar sözlüğü kullanmak.
Eğer 3,4,5 karakterden oluşan alan adları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız özellikle kısaltmalar sözlüklerine bakmanızda fayda var. Eğer bu tip bir alan adına sahipseniz farkında olmadan küçük bir servete sahip oluyor olabilirsiniz. Ayrıca bu sözlüklerden faydalanarak kendinize alan adları oluşturabilir daha sağlıklı satın alma kararı verebilirsiniz. Son olarak yine bu yöntemle elinizdeki bu tip alan adları markalaştırabileğinizide unutmayın.

Adresler;
http://www.acronymfinder.com/
http://www.abbreviations.com/

4) Alan adı hakkında detaylı bilgi sahibi  olmak.
*Alan adının ilk ne zaman kayıt edildiği,
*Daha önce hiç düşüp düşmediği,
*Daha önce hangi amaçlarla kullanıldığı
*Kaç kez el değiştirdiği
*Alternatif uzantıların boşta olup olmaması gibi diğer etkenlerde fiyatlandırma konusunda etkili olmaktadır. Bu bilgiler içinde aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

http://whois.domaintools.com/
http://www.archive.org/index.php

Yazıya gelen tepkilere ve isteklere göre ilerleyen zamanlarda bu incelemenin içeriğini değiştirmeyi ve geliştirmeyi düşünüyorum. Umarım sizler için yararlı olacaktır.
İyi çalışmalar Ahmet Oğuz KOCA.

Yazıyı her türlü kopyala-yapıştır işlemine konu edebilirsiniz. Kaynak gösterip göstermemekte serbestsiniz.

  Orjianl Fotoğraf:http://flickr.com/photos/teo/74318540/

Yorum ekle

Loading