YAPAY ZEKA İLE GÖRSEL OLUŞTURMA DERSLERİ

Sunucu Kiralayarak ComfyUI Kurulumu

Bu videomuzda saatlik bazda sunucu kiralayarak ComfyUI aracılığıyla görsel oluşturuyoruz.


Windows Üzerinde ComfyUI Kurulumu

Stable Diffusion'ın en kullanışlı arabirimlerinden biri olan ComfyUI'yı kişisel bilgisayarımıza kuruyoruz.
Yapay zeka ile 3D nesneler oluşturun, modelleme yapın

Bu videomuzda üretken yapay zeka yardımıyla prompt ve 2d görsel kullanarak nasıl üç boyutlu modeller oluşturabileceğinizi ve Blender gibi programlarda nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz.


Yapay zeka ile görsellerinizin en ve boy oranlarını değiştirin

Stable Diffusion (A1111) yardımıyla görsellerimizin en ve boy oranlarını değiştiriyoruz.


Yapay zeka ile fotoğraflardaki promptları öğrenin

Stable Diffusion A1111 kullanarak Interrogator eklentisi yardımıyla bir fotoğrafı analiz ettirerek içeriğini prompta dönüştüyoruz.

OIG3.jpegYapay Zeka İle Görsellere Detay Ekleme

Yapay zeka yardımıyla daha önce hazırladığımız bir görsele nasıl ince detaylar ekleyebileceğimizi öğreniyoruz.

detay-web.jpg


Yapay zeka ile görsellerin üzerinde değişiklik yapmak

Adım adım serimizin bu yazısında yapay zeka ile oluşturduğumuz ya da daha önce başka bir şekilde hazırlanmış görsellerin üzerinde, görselin daha önce çizgilerini dikkate alarak değişiklik yapmayı öğreneceğiz. Midjourney ve Dall-E’de de görsel üzerinde değişiklik yapmak mümkün olsa da maalesef görselin kendi hatlarını dikkate alarak bu değişimi yapmak mümkün değil. Stable Diffusion img2img özelliğiyle bize bu imkanı sunmakta. Her ne kadar bu yazımızda değinmiyor olsak da ControlNet aracılığıyla pixel perfect değişimler de yapmak mümkün.


3D derinlik haritasıyla mekanları tekrar tasarlamak

Yapay zeka ile görsel oluştururken faydalandığımız yöntemlerden biri de verdiğimiz fotoğrafların 3D derinlik haritasını çıkartarak görselleri bu harita üzerinden yeniden oluşturmak. Mekan tasarımlarından oyun içi görüntülerin oluşturulmasına kadar birçok yerde kullanılan bu yöntemi adım adım serimizin bu yazısında anlatıyoruz.

image.png


Fotoğraf analizi ile prompt oluşturma

Yapay zeka ile görsel oluştururken en önemli konulardan biri de kullandığımız promptlar. Peki hiç daha önce yapay zeka ile hazırlanmış ya da çekilmiş bir fotoğrafları promptlara dönüştürmek istediniz mi? Adım adım serimizin bu yazısında ücretsiz araçlar vasıtasıyla görsellerimizden nasıl prompt çıkaracağımızı işleyeceğiz.