Ahmet Oğuz Koca

Ex CTO, Startup Mentor, 🏃 + 🏀

IIS üzerinde çalışan web sitelerinize ücretsiz SSL sertifikası kurma

Günümüzün internet ortamında SSL sertifikası artık olmazsa olmazlardan biri. Sitenizle etkileşimde olan kullanıcıların verilerinin internet ortamında dinlenememesi için sitelerimize SSL sertifikası kurmak zorundayız. Bu özellik artık o kadar önemli ki arama motorları dahi SSL sertifikasına sahip siteleri daha üst sıralarda göstermekteler. Gelgelelim SSL sertifikaları maalesef artan dolar kurunun da etkisiyle pahalı olabilir. Özellikle de IIS üzerinde bir çok mikro site barındırıyorsanız ciddi ödemeler yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Daha önce IID üzerinde ücretsiz bir alternatif olarak The Certify Web programını kullanıyorduk ama maalesef ona da 10 web sitesi limiti getirildi. Daha fazla sitede SSL kurmak istediğinizde profesyonel paketleri satın almanız gerekiyor. 

Geçenlerde bu limite takılınca alternatif çözümleri araştırdım ve başka bir ücretsiz araçla sınırsız sayıda web sitesine ücretsiz SSL sertifikası yükleminizi sağlayan bir uygulama keşfettim. Bu yazıda ücretsiz SSL sertifikası yüklemenizi sağlayan "Windows ACME Simple (WACS)" uygulamasının kullanılışını anlatacağım.

İlk olarak windows sunucumuz için buradan uygulamamızı indiriyoruz (direkt indirme linki). Bu arada uygulamamız açık kaynak kodlu olarak geliştiriliyor. 

Uygulamamız bir komut satırı uygulaması bundan dolayı zip dosyasını açtıktan sonra yönetim yetkisi ile cmd.exe'yi çalıştırarak komut satırına düşüyoruz ve dosyalarımızın bulunduğu konuma giderek wacs.exe dosyasını çalıştırıyoruz.Yeni bir sertifika ekleyeceğimiz için "N" yazarak devam ediyoruz.
IIS üzerindeki web sitelerimiz bu şekilde listeleniyor


28 nolu videopico.com web siteme SSL sertifikası yükleyeceğim için 28 yazıp entera basıyorum.

Burada istersek bir desen (pattern) girerek istediğimiz tipte alt domainlere de SSL sertifikası yüklenmesini sağlayabiliyoruz.
A seçeneği ile devam ediyoruz
Son olarak seçimimizi onaylıyoruz ve SSL sertifikamız belirttiğimiz alan adı için kuruluyor...

İşte bu kadar kolay. Sertifikanız hayırlı olsun :).