Ahmet Oğuz Koca

Ex CTO, Startup Mentor, 🏃 + 🏀

Kod paylaşımı için yaptığım yeni proje alpha yayınına başladı.

Sık sık projelerde aynı sorunlarla karşılaşıp yazdığım kodları tekrar tekrar eski projelerde aramaktan sıkıldığım için yeni bir uygulama geliştirmeye karar verdim. Uygulama ile hem bu kodlara çabucak ulaşmayı hem de benim gibi aynı sorunla karşılaşan insanların faydalanmasını hedefliyorum. Proje alpha aşamasında olduğu için şimdilik ayrıntılı bir yazı yazmak istemedim. Beta durumuna geçtiğinde blog'umdan ayrıntılı bir tanıtım yazısıyla durumayı planlıyorum.

 Siteye gözatmak için bu linki kullanabilirsiniz http://kodlog.com

Facebook'ta uygulama aracılığıyla notification gönderme.

Uygulamanızın Application Access Token'ini aldıktan sonra, uygulamanınızın herhangi bir kullanıcısına notification göndermek için bu sorguyu kullanabilirsiniz.

https://graph.facebook.com/{alicinin user id'si}/notifications?access_token={appllcaiton access token}&template={Mesajınız}&href={http:// notificiationa tıklandığında gidilecek adres.}

 

Graph Api Explorer ile yapmak için  Link

Not: POST sorgusu yamanız gerektiğini unutmayın

Facebook'ta Application Acccess Token'i alma

Özellikle sunucu tarafında yazdığınız servislerle FQL sorguları yapıyorsanız uzun süreli bir access token elde etmeniz gerekmekte. Facebook offline işlemler için artık uzun süreli access token'lar vermiyor ve sizi periyodik aralıklarla yeni access token'i almaya zorluyor. Siz görece daha zor olan bu işlem yerine Application Access Token'iniz ile bu sorgularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Üstelik application access token'iniz süresizdir.

Gelelim Application Access Token'ini nasıl alacağınıza.

https://graph.facebook.com/oauth/access_token?client_id=[Aplication Idniz]&client_secret=[Application Secret'iniz]&grant_type=client_credentials

Browser üzerinden bu sorguyu yaparsanız size "access_token=350403831730000|3-5QVzxfBnhVrhb1C2J2cXSf4ht" application access token'ini dönecektir.


Bir gün kendi startup’ını kurmak isteyen her yazılım geliştiricinin mutlaka okuması gereken bir hikaye.

Girişimcilik adına okuduğum en güzel kitaplardan biri hiç şüphesiz Techstars http://en.wikipedia.org/wiki/Techstars programına kabul edilen startupların hikayelerinin anlatıldığı “Do more faster” adlı kitaptı. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aldığım notları okumak isteyen arkadaşlar bu yazıma bakabilirler. Bu kitapta beni belkide en çok etkileyen hikaye NewsGator’un http://en.wikipedia.org/wiki/NewsGator_Technologies hikayesi olmuştu. Firmalara “.net framework” konusunda danışmanlık hizmeti veren Greg Reinacker’in hikayesi kendi startup’ını kurmak ve kendi fikirlerini gerçekleştirmek isteyen bütün yazılım geliştiricilerin mutlaka okuması gereken bir hikaye.

Hızlı tüketmeyi seven bir toplum olduğumuz için kitapta üç kadar sayfa ayrılarak anlatılan hikayeyi anahtar noktaları atlamamaya çalışarak bir kaç paragraf altında anlatmaya çalışacağım.

Greg, her developer’in yapmakta olduğu gibi zaten mükemmel şekilde çalışan sistemlerin kopyalarını yapmakla uğraşıyor ve o aralarda blog sistemleri popüler olduğu için bir blog sistemi yazmak ile meşgul. Aynı zamanda Greg o sıralar kullandığı blog sistemi için RSS eklentisi geliştirmeye çalışırken, RSS okumanın aslında kendisi için ne kadar vazgeçilmez bir faaliyet olduğunun farkına varıyor ve günlük rutin ihtiyacını gidermek için kullanışlı bir RSS aggregator programı satın almaya karar veriyor. Bir çok uygulamayı test ettikten sonra hiç birinin kendi ihtiyacını karşılamadığına karar veriyor.  Hali hazırda outlook kullandığı için onun görünümüne yakın olan bir RSS programı arıyor ancak en son bulduğu yazılım bunu yapıyor olsa da kısayolları outlooktan tamamen farklı olduğu için bu uygulamadan tatmin olmuyor.

O an Greg’in kafasında bildiğimiz müthiş ampul yanmaya başlıyor ve bir developer olduğu için kendi RSS aggregator’unu yazmaya karar veriyor. Hikayemizde işte tam bu noktada başlıyor.

 

Fail fast fail cheap

Hemen işe koyulan Greg bir iki gün içinde outlook üzerinden rss okumaya yarayan ilk prototipinin ekran görüntülerini (uygulamanın kendisi değil) blog’undan duyurmak ile işe başlıyor ( 4 Ocak 2003). Blog yazısına bir çok olumlu yorum ve eleştiri gelmesiyle cesaretlenen Greg bir gece uykusuz kalarak ürünün 0.1 versiyonunu tamamlayarak ürünü “Outlook News Aggregator” ismiyle yayınlıyor Bir kaç gün içinde gelen geri bildirimlerle 0.2 ve 0.3 versiyonunu yayınlıyor ve şubat ayının sonuna doğru ilk kararlı sürüm olan 1.0 versiyonunu tamamlayarak satışa sunuyor. Ürünün piayasa çıktığı ilk günde tanesi 29$’dan 25 adet satmayı başarıyor. Bu başarının kendine kattığı ivmeyle birikte, 2 ay sonra danışmanlık işini bırakan Greg, ürününe ek özellikler ekleyip geliştirirken bir taraftan da daha büyük yayın organlarında yer almak için kazandığı paralarla PR konusunda tecrübeli ismi yanına alarak çalıştırmaya başlıyor. Hikayenin devamı’da başlangıcından anlaşılacağı gibi başarıyla geçiyor ve ilk yılın sonunda Greg’in firması aylık 20.000$ gelir elden bir şirket haline geliyor.

 

Greg’in gelirleri ilgili bir grafiği burdan yayınlıyorum.

 

 

İlk yılın ardından sürekli ürününü geliştirmeye odaklanan Greg’in firması daha sonra techstarsa Kabul ediliyor. Şu an (2013) şirket 100 kadar çalışanı ile yoluna hala devam etmekte. Newsgator ile ilgili daha detaylı bilgilere Wikipedia üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Kıssadan hisseler.

 

  • Bir Amerikan düşünce tarzını ifade eden “fail fast fail cheap”, bir fikir üzerinde ne kadar kısa sürede sonuç alabilirseniz o kadar ucuza zararı kapatacağınızı ifade eder.
  • Her zaman düşünmeye en küçük aşamadan başlayın. Greg’in yaptığı gibi aklınıza bir fikir geldiğinde, bir iki satır kod yazıp ekran görüntüleri aldıktan sonra blogunuzdan veya sosyal medya hesabınızdan duyurun, gelen tepkilere göre ürünü yapın ya da yapmayın ama asla büyük büyük işlere girip sonradan sonuç almaya kalkmayın.
  • Planlamayın, protip yapın. Do more faster’da bu hikaye bu başlık ile sunuluyor. Sayfalarca iş planı yapıp wireframe’ler hazırlamaktansa yapmaya planladığınız işin prototipin yapın, iş iyiyse gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.
  • Kendi ihtiyacınızı gidermek için bir şeyler yapmak ürününüz doğru konumlandırmanızda çok etkili olur. (Outlook görünümü, kısa yolların aynı olması v.s.)

 

Vakit bulabilirsem ve eğer sizlerden olumlu dönüşler alabilirsem, aynı kitaptan başka hikayalerde anlatamaya çalışacağım. Görüş ve önerilerinizi iletebilirseniz memnun olurum.