Ahmet Oğuz Koca

Ex CTO, Startup Mentor, 🏃 + 🏀

Ekonomik durgunluk yeni kayıt edilen domain sayısını düşürdü. Parça 2

Geçen günlerde çevirmiş olduğum Verisgin'in yılın 2. çeyreğine ait olan raporun devamıdır, İlk yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sadece .com ve .net uzantılı alan adlarına bakılacak olursa 2. çeyrekte artış %3 oranında gerçekleşerek, bu alan adları altında toplam kayıtlı alan adı sayısını 87.3 milyona çıkarmış. Yıldan yıla bakıldığından %20’lik bir artış söz konusuymuş. Yine aynı uzantılar için ortalama aylık 2.5 milyon yeni kayıt gerçekleşiyormuş.  2008 yılı 2. çeyreğindeki toplam kayıt sayısı olan 7.5 milyon geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında %7’lik bir artışı gösterse de 2008 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında %3’lük bir düşüş söz konusuymuş.

Verisign’in tahminlerine göre kayıt edilen toplam alan adlarının yaklaşık %8.4’ü online reklamcılık yapma amacıyla satın alınıyormuş. Bahsi geçen dönemde online reklamcılıktaki gelirlerin düşmesi özellikle Google Adsense politikasındaki değişikliklerden dolayı alan adı yenileme oranı tarhinin en düşük seviylerinden biri olan %74 e kadar  düşmüş.

 

Fazlası...

Ekonomik durgunluk yeni kayıt edilen domain sayısını düşürdü

    Verisign 2008 yılının 2. çeyreğini (Nisan-Hazian-Temmuz Ayları) kapsayan bir rapor yayınlamış. Rapora gore 2008 yılının ortasında toplam kayıtlı domain sayısı 168 milyona ulaşmış. Toplam domain sayısı baz alındığında 2008 in ilk çeyreğinde göre %4 lük, 2007 yılına göre ise %22 lik bir artış meydana gelmiş. Yine aynı dönemde toplam kayıtlı ülke alan adlarında da 65 milyon rakamına ulaşılmış. Yılın ilk çeyreğindeki toplam rakam baz alındığında %4’lük geçen sene baz alındığında ise %27’lik bir artış gerçekleşmiş.

    Toplam kayıtlı alan adları değerlendirildiğinde en çok .com uzantılı alan adı bulunurken, ülke alan adları baz alındığında liderliği hala Almanya’nın çektiği görülüyor, Almanya’yı ise sırasıyla Çin ve İngiltere takip ediyor. Verisign’in alan adı uzantıları ve toplam kayıtlı alan adları göz önüne alarak hazırladığı grafik ise şöyle;


    Tüm kayıtlı alan adları baz alındığında 2008 yılıının 2. çeyreğinde toplam 11.7 milyon adet yeni kayıt yapılmış. Bu rakam 2008 yılının ilk çeyreğinde kayıt edilenlerle kıyaslandığında %18 lik bir azalmayı ifade ediyor. Yine 2007 yılının aynı döneminde kayıt edilen alan adlarıyla kıyaslandığında ise %8’lik bir azalma söz konusu.

    Kayıtlı olan alan adları göze alındığında, sırasıyla en fazla kaydedilmiş olan alan adı uzantıları ise şöyle .com, .de (Almanya), .cn (Çin), .net, .uk (İngiltere), .org, .info, .nl (Hollanda), .eu (Avrupa Birliği),biz.

    Yazının başında belirttiğimiz dibi ülke alan adlarının kayıt sayısında da dramatik bir düşüş gerçeklemiş, söz konusu düşüşün son bir yıl baz alındığında grafik yansıması ise şöyle gerçekleşmiş. (Barlar belirtilen dönemde yine kayıt edilmiş domain sayısını gösteriyor). Fazlası...

Teknoloji sektöründe işçi çıkarmalar hat safhaya ulaştı.

Ekim ayı gerçekten teknoloji sektörü için en kötü aylardan biri olmuşa benziyor, Amerikan kökenli birçok firma %10-%15 dolaylarında işçi çıkararak var olan krizden en az zararla çıkmaya çalışıyor. Amerika teknoloji haber sitelerinden techcrunch’ın hazırladığı işçi çıkarma raporuna göre son 17 gün içinde işçi çıkaran bazı şirketler ve çıkarılan işçi sayıları şöyle ;

http://www.techcrunch.com/layoffs/
http://www.techcrunch.com/2008/10/24/19683-tech-layoffs-and-counting/

Tsunamiden ilk etkilenecek sektörlerin teknoloji ve reklamcılık olduğu zaten bilinen bir gerçekti. Yakın zaman için Türkiye’deki bilişim firmalarından işçi çıkarma haberleri duyulması gayet muhtemel. Kişisel tahminin krizin etkilerinin çabuk atlatılacağı yönünde ama krizin sosyal etkilerini izlemek, rakamları izlemeye göre gayet hüzünlü oluyor.
Fazlası...

Microsoft Press tarafından yayınlanmış üç kitaptan seçme bölümler

Linq hakkında araştırmalara yaparken ulaştığım bir blog sayfası beni, Microsoft Press tarafından yayınlanmış olan üç kitabın ücretsiz olaran bölümlerinin yayınlandığı şu linke götürdü. Kitapların belirtilen bölümlerini ücretsiz olarak indirerek kitaplar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
http://csna01.libredigital.com/


 
 
 
 
 

Not: PDF dosyalarını indirmeden önce ufak bir form doldurmanız gerekmekte.

GIMP için birkaç yararlı kaynak.

GNU lisanslı bir imaj işleme programı olan gimp ile yaklaşık 3 sene önce tanıştım. Sizde adobe’a lisans ücreti olarak yüzlerce dolar ödemek istemiyorsanız ve photoshop’a iyi bir alternatif arıyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.

Çeşitli desen ve efektlerin nasıl yapıldığını anlatan 30 ayrı makaleye buradan.
http://www.noupe.com/gimp/30-exceptional-gimp-tutorials-and-resources.html

25 adet video ders
http://sixrevisions.com/graphics-design/gimp_video_tutorials/

Deviantart’ın altından da, paylaşıma açılmış bir çok derse ulaşabilirsiniz.
http://browse.deviantart.com/resources/tutorials/appreference/#catpath=resources/tutorials/appreference/thegimp&order=9

http://browse.deviantart.com/resources/applications/#catpath=resources/applications/gimpactions&order=9

Gimp’in son versiyonunun buradan indirebilirsiniz.
http://gimp.org/downloads/

Alan adınız ne kadar ünlü?

Yeni açılan dnfame.com sitesi alan adınızın ne kadar ünlü olduğunu bulmanızı sağlıyor. Tek bir tıkla pagerank değerinizden sosyal bookmark sitelerindeki link sayınıza kadar bir çok bilgiyi öğrenebiliyorsunuz. http://www.aokocax.net için sonuçlar şöyle Fazlası...

Pazar kahvesi

    Aslında teknoloji ile yakından uğraşanlar için pazar günü bir tatil günü olmanın yanında olcukça ölü bir gündür. Dünya üzerindeki teknolojinin yaratıcısı ve yönlendiricisı batı medeniyeti olduğundan ve bu medeniyetin insanlarıda pazar günleri yatmayı tercih ettiklerinden dolayı olacak ne web sitelerinde ne de haber gruplarında pek bir yenilik olmaz. Çoğu zaman yeni birşeyler okumak için iyi araştırma yapmanız gerekir. Böyle bir günde yapılacak en iyi şey yanınıza güzel bir kahve alıp yavaş yavaş içerek o siteden bu siteye yelken almaktır. Sonrada bulduğunuz paylaşmaya değer şeyleri blogunuzdan postlamak .... :) Bugün oltaya gelenler neymiş bakalım;

 

  • Browser dünyasının 3 numaralı aktörü olan opera bir aratırma raporu yayınlamış, internet üzerindeki yaklaşık 3,5 milyon web sayfasından sadece %4,13'ü W3C stadartlarına uygunmuş, sayfaların %35 inde Flash teknolojisi kullanılıyormuş, en çok flash kullanımı Çinde %65 ile görülüyormuş. En fazla kullanılan HTML tagları (HEAD, TITLE, HTML, BODY, A, META, IMG, AND TABLE) en az kullanılanlar (VAR, DEL, AND BDO) imiş. Raporda  bu ve bunlar gibi bir çok sonuç var ilginizi çektiyse şunralara bakabilirsiniz
   özet; , rapor1 , rapor2, rapor3

 

  • Myspace'de facebook gibi kullanıcılarının kendi hesapları üzerinde siteye reklam vermeleri için bir uygulama başlatmı. (facebook bu hizmeti vermeye başlayalı 1,5 yıl kadar oldu) niçin 1. numaralı SN ağı olduğunu açıklamaya yetiyor.
   ilgili link

 

  • Alan adı sektörünün elit kuruşlarınında biri olan Fabulous, alanadı ve internet reklamcılığı konusunda bir araştırma raporu hazırlatmış, oldukça yararlı istatistiki bilgiler var...
   kaynak , rapor  • Son link yerli bir kaynaktan, donanimhaber'in cebit sırasında yaptığı röportajlardan biri ilgimi çekti. Bir notebook servis şirketi olan KT'nin yaptıkları firma yetkilisinin anlattıkları gibiyse, dizüstünüzde problem olursa daha sonra uğramak için bookmark edilmeyi hakediyor.

 

Resim; Creative Commons BY lisanslıdır

http://flickr.com/photos/lachlanhardy/146178586/

3G, GPS, Social Networking birleşirse...


3G, GPS, Social Networking derken gelişen teknoloji her geçen gün insanoğluna yeni imkânlar sunmaya devam ediyor. Brightkite işte tam bu noktada, kullanıcılarının mobil cihazlar üzerinden birbirleriyle etkileşim kurmaları için GPS teknolojisi de kullanılarak hazırlanmış bir social networking (facebook, hi5 v.b) sitesi. Brightkite ile arkadaş listenizdeki insanlarla şu an nerde ne yaptıklarını görebiliyor (isteğe bağlı :) ) , yakınlarınızda bulunan dostlara iletişime geçebiliyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan sizi şu video görüntüsüne yönlendireyim.
Not: Video’nun yüklenmesi uzun zaman alabiliyor.

 


Brightkite for the iPhone from Brightkite on Vimeo.

Uyuşmazlık arama motoru

Amerika kökenli bir hukuk firması olan Traverse Legal
Alanadları üzerinde çıkan anlaşmazlık ve uyuşmazlıklarda bir karar ve çözüm merkezi olan URDP nin verdiği kararlar üzerinde sorgulama yapmayı sağlayan yeni bir arama motoru kurmuş.  Her ne kadar Türkiye’de bir çok insan bu tür uyuşmazlıkların çözümü hakkında bir kurumun var olduğundan bihaber olsa da paylaşmakta yarar gördüm. Logoya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

Kaynak;
Dominik Mueller