Ahmet Oğuz Koca

Sosyal olaylar.

Verisign alan adı endüstrisi raporu. Parça 1

Verisign’in son yayınladığı rapora göre global çapta kayıt edilmiş alan adı sayısı 162 Milyona ulaşmış. Alan adı kayıt sayısında geçen yılla kıyaslandığında %26 , son üç ayla kıyaslandığında ise %6 lık bir artış gerçekleşmiş. Raporda 2008 yılının ilk üç ayında kaydedilen artışın 2007 yılındaki 3 aylık dönemlerle ortalama olarak aynı olduğu gözüküyor. Ülke alan adı uzantılarının toplamı sayısıda 63 milyona ulaşmış. Daha önce başka bir yazımda da bahsettiğim gibi en ünlü alan adı uzantıları. de .cn .uk olmaya devam ediyor.

2008 yılının ilk 3 ayında 14 milyon kadar yeni alan adı kaydı yapılmış. Bu rakam ondan önceki  3 aylık dönemden %17 , geçen yıl aynı dönemden ise %15 daha fazla. 2007’nin çeyrekler ortalaması ise 12 milyon adetmiş. Bu dönemde en çok kaydedilen uzantılar sırasıyla .com, .de, .cn, .net, .uk, .org, .info, .nl, .eu, .biz olarak gerçekleşmiş.

Rapora genel olarak bakıldığında ülke alan adı uzantılarında büyük bir yükseliş olduğu göze çarpıyor. Bizim nic.tr nin yalnız başına “.tr” uzantısının kullanımına izin vermeyerek ne kadar büyük bir maddi kayba uğradığı rapordan çok daha net anlaşılıyor. .pl .es .ru gibi bir çok ülke alan adı uzantılarında büyük artış kaydedildiğinden bahsedilmekte. Daha önce sitemde .cn alan adı uzantısının en fazla satılan ülke alan adı uzantısı olduğuna dair haberi de rapora bakarak yalanlamak durumundayım zira “.de” hala liderliğine devam ediyormuş.
Raporun çevirisine yarın devam etmeyi umuyorum.

Rapora ulaşmak için bu adrese bakabilirsiniz.

http://www.verisign.com/static/043939.pdf

Loading